13 Temmuz 2009 Pazartesi

Dikey Geçiş Sınavı ve Bir İntibak Senesi Öyküsü


Bitti mi şimdi bu sene, ben artık 3. sınıf mıyım? Bu bünye 22 adet dersi okudu ve bitirdi mi gerçekten? Zor olan başarıldı mı hakikaten?

Artık intibak senesini geride bırakmanın ve 3. sınıf öğrencisi olmamanın sonsuz mutluluğu ile yazılan bir yazıdır bu yazdığım..

Ara sıra bahsettim; çok dersim var, dikey geçişliyim diye, peki ama nedir bu dikey geçiş?

Her sene Temmuz ayında ÖSYM tarafından yapılan, geçtiğimiz Cumartesi 2009 versiyonu yapılan, Meslek Yüksek Okulu mezunu olupta, bana bu kadar okuma yetmez, ben bunun fakültesini de okumak istiyorum diyen kişiler için yapılan 160 soruluk 180 dakikalık, zamanla yarışılan ve kontenjanı oldukça az olan bir sınav "Dikey Geçiş Sınavı"..

2007 yılında girdiğim sınavda çok şükür ki birinci tercihimi, en çok istediğim canım okulumu kazandım. Girdiğim ilk sene zorunlu İngilizce hazırlık okudum ve bu sene de İntibak senesi denilen zaman diliminde adeta kendimle yarıştım. Ama inanın dikey geçiş sınavına hazırlanırken bile bu intibak senesi kadar yorulup stres çekmedim..

Nedir bu intibak senesi? İntibak senesinde dikey geçişli öğrenciler okulun esas öğrencisi sayılmıyor. Her an bir atılma korkusu, dönem uzatma tehlikesi içini kemirip duruyor. Bu bazen sınavlara yansıyor, bazen mideler ağrıyor, suratta sivilceler, dudakta uçuklar çıkıyor vs. vs.

İntibak senesinde dikey geçiş sınavıyla fakülteli "adayı" olmaya hak kazanan öğrenciler Meslek Yüksek Okulunda görseler bile Fakültede daha yüksek kredili olan dersler ile hiç görmediği dersleri almakla doğal olarak sorumlu tutuluyor. Ancak öğrenci bu derslerin 2 tanesinden fazla kalırsa dikey geçiş sınav yönetmeliğine göre 3. sınıfa geçirilmiyor. Kalan dersleri vermek için yarım dönem daha süre veriliyor, o dönemde de başarılı olunmazsa okuldan baya baya atılıyor.. Dönem uzatmak zorunda olan arkadaşlarımın 3. sınıf olmayı başaracaklarına gönülden inanıyorum..

Ben ilk dönem 10 ikinci dönem 12 dersle mücadele ettim, hep içimde bir stres, beynimde hep ya olmazsa, okuldan atılırsam ben ne yaparım düşünceleri dolaşıp durdu. Çakışan derslerden derslere koşmalar vs. vs.

Ama bitti, çok şükür bitti.. 22 Dersin 21'ini verdim, bir tanesi de henüz açıklanmadı.. Ama notumun açıklanmasını korkuyla beklemiyorum, çok şükür ki huzurluyum; 2 ders engeline takılmadan tamamladım bu seneyi..

Dikey Geçişli arkadaşlar arasındaki sonsuz desteği de, birbirimizi sürekli cesaretlendirmemizi de unutamam.. Benimle beraber bu yolda çalışıp çabalayan tüm arkadaşlarıma ve desteğini esirgemeyen, bana hep güvenen yakınlarıma çok çok teşekkürler.. Dikey Geçiş sınavını kazanıp intibak senesine yeni başlayacak arkadaşlara da sonsuz başarılar diliyorum..

Kaçıncı sınıftasın diyenlere artık 3. sınıfız diyecebileceğiz değil mi arkadaşlar :)) "Ben artık 3. sınıfım ve seneye üniversite hayatımın 5. senesini yaşayacağım" :))

Fakülteli olmak daha yeni başlıyor.. Hepinizi çok seviyorum..
Sevgiler..

10 yorum:

fazla dedi ki...

ilk yorumu ben yapmak istiyorummm:)) en şanslı intibak çğrencisi benimdir herhalde,3 e 10 dersle intibak senesini okudum:) ama aynı zamanda en şanssızıda benimdir herhalde çünkü en çok bütü kalan ben oldum:( neyseki bende 2 ders engeline takılmadım:)) bu yüsden çok mutluyum ve en cok sevindiğim şey ise rahat rahat okumak olucak..artık geçiş yapma derdi yok,sınavı geçme zorunluluğu yok,heleki bütün arkadaslar okulda çimlerin keyfini çıkartırken bizim onlara hevesle bakarak ders yapma gibi bi zorunlulugumuz yok:))bende bana destek olan herkese çok çok teşekkür ediyorumm..nihancım senide kocaman öpütyorum:))

Nihan dedi ki...

Canım benim, ben de seni çok öpüyorummmm.. Çimlerde bol bol oturmak ümidiyle.. :))

zeynep dedi ki...

bu dikey geçiş kulağa kötü geliyor doğrusu, Allah bu sınava (bu sınav nezninde her sınava) mecbur tutulanlara kolaylık versin.
fakülte kıvamına geçtiğin için de tebrik ediyorum canım:)

Nihan dedi ki...

Amin Zeynepcim amin.. Çok teşekkür ediyorum :))

Lady DeCupcake dedi ki...

Nihan tebrik ediyorum bu arada kendimide tebrik edeyim bende 18 ders aldım ve verdim :P insanlar kaçıncı sınıftasın derken inana dilimde tüy bitti bu olayı anlatmaktan. artık 3. sınıfım, kurtuldum yani bende. niye bu kadar uzun sürdü bitirmen diyenlere de bu benim 2. üniversitem diyip havamı atıyorum artık bende, tavsiye ederim ;)

Nihan dedi ki...

:)) Çok teşekkürler, ben de seni çok çok tebrik ediyorum.. Aynen öyle, ikinci üniversite, ikinci bölüm.. :))

3Pas1Gol dedi ki...

Tebrikler.

Nihan dedi ki...

Teşekkürler 3Pas1Gol..

Adsız dedi ki...

Sizi tanımasam da yazdılarınızın samimiyetini can-ı gönülden hissedebiliyorum.Okulunuzun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.İnşallah hayatınızdaki sıkıntılar,yaşadıklarınızla kalır.

gezgin

Nihan dedi ki...

Sevgili Gezgin;
Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum.
Sevgiler..